روزنامه ایران سپید

ایران سپید به خط بریل و ویژه نابینایان منتشر میشود.

روزنامه سه شنبه 20 فروردین

* صئ ..................سیاسی

- اخبار داخلی:

* سفرهای استانی دولت با سفر محمود احمدینژاد، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به استان سمنان آغاز میشود. آخرین سفر استانی رئیس‌جمهور در خردادماه سال گذشته و به استان خراسان رضوی انجام شد که طولانیترین سفر استانی رئیس جمهور محسوب میشد که ایشان در این سفر در بیش از 45 شهر استان خراسان رضوی سخنرانی نمود.

* به گزارش ایران سپید اولین جلسه علنی بهارستاننشینان در سال جدید روز گذشته با 33 کرسی خالی و با حضور 255 نفر از وکلای ملت  آغاز شد. این اولین جلسه نمایندگان  بعد از حدود 20 روز دوری از این نهاد قانونگذاری بود. بررسی طرح اصلاح قانون اجرای سیاستهای کلی اصل 44 و همچنین رسیدگی به طرح تسریع در بازسازی مناطق آسیبدیده در اثر حوادث غیر مترقبه، از جمله دستورکار روز گذشته مجلس بود.

* شهروز افخمی نماینده مردم ملکان گفت: دیدار نوروزی نمایندگان با رئیس‌جمهور با حضور حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان برگزار شد که در این دیدار دو طرف آمادگی خود را برای همکاری به منظور تحقق شعار سال جدید اعلام کردند. در همین رابطه سبحانیفرد نماینده مردم سبزوار نیز گفت: رئیس‌جمهور در دیدار نوروزی با نمایندگان مجلس با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، خواستار حضور تمام سلایق سیاسی در عرصه انتخابات شدند.

- اخبار بین الملل:

هزاران تن از مردم شهر طرطوس سوریه در سالگرد تأسیس نظام سوريه در خیابانهای این شهر راهپیمایی کردند و حمایت کامل خود را از دولت بشار اسد و ارتش این کشور ابراز داشتند.

* دکتر ' محمدعلی اخلاقی'، عضو مجلس افغانستان گفت: مقامات واشنگتن از یک سو به ظاهر با طالبان مقابله میکنند و از سوی دیگر به طور پنهانی با آنها به گفتگو مینشیند.

 

 

 

صئ ....................اقتصادی

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی ایران، افزایش تولید فرآوردههای نفتی به ویژه بنزین و تسریع در اجرای طرحهای توسعه‌ای را از اولویتهای کاری این شرکت در سال حماسه اقتصادی، حماسه سیاسی دانست. علیرضا ضیغمی به برنامه این شرکت برای افزایش تولید بنزین به میزان ٧٠ میلیون لیتر تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: هدفگذاری برای تولید این میزان بنزین با راه‌اندازی طرح توسعه‌ پالایشگاه‌های لاوان، بندرعباس، اصفهان و تبریز انجام شده است. وی همچنین با اشاره به پیشرفت مطلوب فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس خاطر نشان کرد که با راه‌اندازی فاز نخست این پالایشگاه در آینده نزدیک میزان تولید بنزین کشور به ١٠٠ میلیون لیتر در روز برسد. ضیغمی در تشریح آخرین وضعیت توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار امیدواری کرد که روند ساخت فاز نخست این طرح بزرگ در سال‌ جاری با تزریق به موقع منابع مالی بیش از پیش سرعت بگیرد.

* دبیر هیأت مدیره خانه معدن ایران گفت: در بخش معدن پیاده سازی اهداف برنامه پنجم توسعه به منزله حماسه اقتصادی است. غلامرضا حمیدی انارکی با اشاره به اینکه، نامگذاری سالانه از سوی مقام معظم رهبری سنت نیکویی است، افزود: مسئولان اجرایی باید متناسب با این نامگذاریها برنامه ریزی کنند. وی اظهار داشت: مهمترین موضوع برای تحقق شعار نامگذاریهای سالانه، برنامه ریزی همسو با آن محور تعیین شده است و چنانچه این مهم محقق نشود، به هدف مربوطه دست نمییابیم. وی خاطر نشان کرد: برنامه های پنج ساله توسعه که از سوی دست اندرکاران پیشنهاد و در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده، ایده آلهایی محسوب میشوند که تحقق آنها ضامن توسعه است.

 

 

 

 

 

 

صئ ....……… نیمه دیگر:

  آشپزي: مواد لازم برای 6 نفر: مرغ تمیز کرده کمچربی1 عدد، گرد لیمو عمانی 2 قاشق سوپخوري، نان لواش2 عدد، پیاز سرخ کرده 2 تا 3  قاشق سوپخوری. طرز تهیه: مرغ را به همراه پیاز سرخ شده و کمی نمک، فلفل و 1 قاشق از گرد لیمو به همراه دو لیوان آب  را  با حرارت ملایم میپزیم. مرغ باید بعد از پختن 3 تا 4 قاشق آب داشته باشد. استخوانهای مرغ را میگیریم و آن را با قیچی به طور منظم خرد میکنیم. آب مرغ را از صافی رد میکنیم. سپس پیاز را با پشت قاشق از صافی رد میکنیم. مرغ را داخل سس آن انداخته و گرد لیمو را روی آن میریزیم و هم میزنیم. پس از چشیدن و اندازه کردن ترشی آن، دور نان را با قیچی میگیریم و دو عدد نان را روی هم میگذاریم. مرغ را لای نان گذاشته و مثل بقچه، چهار طرف آن را روی هم میآوریم. به طوری که محکم شود و مرغ کاملاً به وسیله نان پوشیده شود. این دلمه را در ظرفی که بتوان آن را در فر قرار داد میگذاریم و فر را با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد گرم میکنیم. ظرف را مدت 10 تا 15 دقیقه روی پنجره وسط فر قرار میدهیم تا نان کمی برشته شود. غذا را در دیس قرار داده، اطراف آن را با مقداری سبزی خوردن، تربچه، پیازچه، نعناع و ترخان تزئین میکنیم.

* نکات خانه داری: آیا میدانید که میتوانیم برای ضدعفونی یخچال و فریزر از دو قاشق مرباخوری جوش شیرینی که در آب حل شده است با اسفنج استفاده کنید. به این صورت که جوش شیرین محلول در آب را در یک ظرف ریخته و با تکه ایی اسفنج را با محلول ذکر شده آغشته کرده و بوسیله آن یخچال را تمیز میکنید. * آیا میدانید که برای از بین بردن چربی داخل مایکروفر میتوانید از مقدار مساوی آبلیمو و سرکه استفاده کنید. به این صورت که محلول فوق را با تکه ای اسفنج درون مایکروفر بکشید تا لایه های چربی از بین برود.

 

 

 

 

 

صئ................. فرهنگي

* آلبوم موسیقی برفخوانی به آهنگسازی علی قمصری و خوانندگی وحید تاج به زودی از سوی آوای باربد راهی بازار موسیقی کشور میشود. همچنین شعر برف میبارید از اخوان ثالث، بستر اصلی برای روایت این داستان است و دو تصنیف چه نزدیک و میچرخد این تسبیح و دستی هیچ پیدا نیست مکمل قصه اصلی هستند. ارکستر بزرگ سازهای ایرانی، کوارتت زهی غربی و گروه تارها سازبندی بخشهای مختلف این مجموعه را شکل میدهند. آلبوم برفخواني اوايل ارديبهشت روانه بازار ميشود.

* هوشنگ جاوید، پژوهشگر با اشاره به پيشينه نقاره زني گفت: نقاره زنی در ایران پیشینه تاریخی دارد؛ به طوری که در شاهنامه فردوسی به این موضوع اشاره شده است، همچنین ایرانیها وقت کار و تغییر زمان را به وسیله نقاره اعلام میکردند. وی افزود: در گذشته با طلوع هر ماه نقاره میزدند و با این کار مردم متوجه میشدند که ماه عوض شده است؛ به همین دلیل نقاره زنی هنگام تحویل سال و آغاز فصل بهار نواخته میشده است و با این کار بشارت سال جدید را میدادند. جاوید در ادامه بیان کرد: نقاره زنی بعد از اسلام به صورت روزانه نواخته میشد، یعنی اینکه برای اعلام صبح، ظهر و شب نقاره مینواختند و ساعت اذان را به کمک این ساز اعلام میکردند؛ البته نقاره زنی بعد از مدتی فقط در طلوع هلال و پایان ماه رمضان و رؤیت ماه شوال نواخته میشد. هوشنگ جاوید در ادامه تأکید کرد: همچنین هنگام تحویل سال در مشهد از نقاره استفاده میکردند، زیرا این ساز میتواند حس شادمانی را به مردم منتقل کند. بسیاری معتقد هستند نقاره زنی در هنگام تحویل سال توسط مهدیپور انجام شده است، در حالی که اینطور نیست و این قطعه توسط نوازنده ای در استان فارس به نام رنجبر نواخته شده است، البته استاد مهدیپور نیز این قطعه را در استودیو فرهنگ دوباره ضبط كرده است.

 

 

 

 

صئ ........بانک و بیمه و صنعت

* مدیر عامل بانک توسعه تعاون گفت: در چارچوب ضوابط و مقررات 80درصد از تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون در سال گذشته در جهت عقود مبادله ای و قرض الحسنه بود. ماشاء الله عظیمي، رئیس هیأت مدیره بانک توسعه تعاون در دیدار نوروزی با مدیران و کارکنان این بانک،اظهار داشت: عقود فروش اقساطی، جعاله، اجاره به شرط تملیک و سلف به عنوان مهمترین عقود مبادله ای و قرض الحسنه از جمله عقود بانکداری اسلامی تلقی میشود که بر پایه ضوابط و قوانین بانک مرکزی است. وی ادامه داد: بانک توسعه تعاون اغلب تسهیلات قابل پرداخت خود را در قالب این عقود اسلامی به تعاونگران اعطا کرده است. وی افزود: بهره گیری از تمامی ظرفیتهای موجود در اقتصاد تعاون از طریق حمایت و پشتیبانی از تشکل های تعاون با هدف ارتقای سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی در زمره برنامه های مهم بانک توسعه تعاون در سال 91 قلمداد میشود.

* معاملات بورس انرژی امسال متنوعتر از گذشته انجام میشود مدیر نظارت بر بورسها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تا 10 روز دیگر معاملات قطران و زغال‌ سنگ پر حجمتر از سال 91 در بورس انرژی دنبال میشود. محمودرضا خواجه ‌نصیری در خصوص معاملات برق در بورس انرژی اظهار داشت: نقدینگی محصولات قابل معامله در بورس انرژی به استثنای برق به وسیله خریداران تامین میشود و از همین رو نیازمند تأمین نقدینگی از جانب ارگان یا سازمان خاصی نیست. وی با اشاره به اینکه، طبق برنامه ریزی انجام شده و توافقنامه امضاء شده فیمابین بورس انرژی، وزارت نیرو، مدیریت شبکه برق و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار، در فاز نخست معاملات برق، خریدها به وسیله شرکتهای توزیع انجام میشود، ادامه داد: در مراحل بعدی کلیه متقاضیان میتوانند نسبت به خرید این محصول در بورس انرژی اقدام کنند.

 

 

صئ .................ایرانشناسی

* شهرستان زنجان علاوه بر این که مهمترین منطقه استان زنجان به شمار میآید، در زمینه جاذبه های طبیعی و تاریخی نیز از مناطق قابل توجه استان و ایران است. زنجان از نظر امکانات و تأسیسات مناسب از دیگر شهرستانهای استان وضعیت بهتری دارد و از اقامتگاهها و رستورانهای نسبتاً مناسبی برخوردار است.جاذبه های گردشگری اين شهرستان به دو دسته طبیعی و تاریخی تقسیم میشوند. رودخانه‌های قزل‌اوزن و زنجانرود، دریاچه‌سد تهم، آبشار‌شارشار، چشمه معدنی وننق زنجان، چشمه آب گرم ابدال، غار گلجيک، روستای حمزه لو و مرد نمکی از جمله جاذبه های طبیعی شهرستان زنجان هستند. شهرستان زنجان از مکان های تاریخی زیادی برخوردار است که مسجد جامع زنجان یا مسجدسيد، مسجدخانم، مسجدميرزايی، مسجد قلابر، مسجد عباسقلی خان، مسجد چهل ستون، مسجد آقا شيخ فتح الله، مسجد و مدرسه ملا، بنای مسجد و گرمابه حسينيه اعظم، گرمابه حسینیه اعظم، گرمابه حاج داداش، گرمابه مير بها، گرمابه قيصريه، بقعه امام زاده سيد ابراهيم (ع)، امامزاده ام البنين، آرامگاه ميرزا ابوالقاسم، كاروان سرای نیکپی، کاروان سرای سنگی، كاروان سرای قره بلاغ، سرای دخان، قلعه يا حصار زنجان، قلعه قمچی، قلعه قلایر، پل مير بهاءالدين، پل سردار، پل حاج سيد محمد، مجموعه بازار زنجان، بنای رختشوی خانه، عمارت و باغ معین، عمارت ذوالفقاری و عمارت دارايی برخی از مکان های تاریخی و دیدنی این شهرستان هستند. موزه مردمشناسي زنجان(بناي تاريخي رختشويخانه): كه‌ عمارت‌ بسيار زيبايي‌ دارد، درمحلي‌ معروف‌ به‌ (باباجامال‌ چوقوري‌) زنجان واقع‌ شده‌ و از آثار دوره‌ قاجار است‌. اين‌ موزه‌ جلوه‌هايي‌ ويژه‌اي ‌از لوازم‌ سنتي‌ مردمشناسي‌ استان‌ زنجان‌ را به‌ نمايش‌ گذاشته‌ است‌.)ادامه دارد)

 

 

 

 

 

صئ ............دانش و فنآوری

- سلامت و بهداشت

عوارض فشار خون بر چشم دو حالت دارد. اول، بالا رفتن حاد و ناگهاني فشار خون كه در اين حالت اولين پاسخ بدن نازك شدن شريانچه هاي شبكيه و برجستگي عصب بينايي است و در اطراف سر عصب خونريزيهاي كوچك رخ ميدهد كه اگر به موقع درمان نشود خونرساني شبكيه و سر عصب مختل شده و در نهايت تحليل سر عصب بينايي و افت شديد و دائمي ديد پيش ميآيد. علائم ديگر اين حالت، سردرد ناگهاني، از دست رفتن هوشياري يا حتي تشنج است كه بايد بسرعت به مراكز درماني مراجعه شود. حالت دوم كه شايعتر است بالا بودن مزمن فشار خون ميباشد. اين حالت بيشتر در بالغين مشاهده ميشود . اگر فشارخون متوسط و كمي بالا باشد، عروق شبكيه باريك ميشوند يا عوارض تحليل عصب بينايي و نابينايي شديد حاصل ميشود. اگر فشارخون بالاتر باشد علاوه بر موارد فوق از ديواره رگهاي چشم پروتئين و چربي به خارج تراوش و روي شبكيه رسوب ميكند. در حالات شديدتر پارگيهاي كوچك شبكيه هم رخ ميدهد كه باعث خونريزي شبكيه، اختلال كاركرد شبكيه و افت ديد ميشود. در فشارخونهاي خيلي بالا يا وقتي كه علائم فشارخون پيشرفته باشد، تورم سر عصب بينايي رخ ميدهد در اين حالت بايستي فشارخون بيمار به سرعت كنترل شود. باريك شدن شريانها و خونريزيهاي كوچك، ممكن است بر وريدهاي مجاور فشار آورد و سبب انسداد آنها شود و تخليه خون وريدي بخشي از شبكيه مختل شود. ممكن است اختلال و خونريزي در تمامي سطح شبكيه بروز كند اين اختلال در خونرساني باعث كاركرد نامناسب شبكيه ميشود و به مرور زمان در آن ناحيه " اسكيمي " يعني كاهش خونرساني ايجاد ميشود. عارضه ديگر پيدايش عروق جديد در سطح شبكيه است كه باعث پارگي شبكيه ميشود و بيمار به جراحي نياز پيدا ميكند.

 

 

 

 

 

صئ ...................حوادث

* دختر سرکش با اجیر کردن 3 آدمکش جوان دستور داد تا پدر و مادرش در حمله مرموزی به قتل برسند. در این اقدام وحشتناک مادر جوان خانواده از پای درآمد و پدر تا یک قدمی مرگ پیش رفت. ساعت 6 عصر چهارم بهمنماه سال 91 جنایتی در میدان پونک رخ داد که در آن گروهی با حمله به خانه‌ای در شهرک نفت دست به اقدامی مرگبار زده بودند. وقتی تیمهای پلیسی و بازپرس قریشیزاده از شعبه دوم دادسرای امور جنایی دست به تحقیقات میدانی زدند پی ‌بردند چند ناشناس با ورود به این خانه، اقدام به بستن دست و پای اعضای خانواده کرده و ابتدا مادر 35 ساله خانواده به نام صغری را خفه کرده سپس به کمین نشسته‌اند تا پدر 45 ساله که اسماعیل نام داشت به خانه برگردد و وی را نیز هدف ضربات چاقو قرار دهند.

*روایت یک شاهد عینی از حادثه خونبار جده

این فرد که خود را مترجم حاضر در سالن محل حادثه معرفی کرده میگوید این ماجرا، ممکن است یک حادثه تصادفی نبوده بلکه یک رویداد تروریستی باشد.  این شاهد عینی گفته است: این حادثه عمدی و از جنس حوادث تروریستی عراق و پاکستان و ...بوده و با قصد قبلی انجام شد زیرا خیلی از ما دیدیم که شخصی در داخل کامیون در هنگام شروع حرکت، وجود دارد که بعد از حرکت از دید ما غایب شد که احتمالاً از کامیون بیرون پریده است. لازم به ذکر است که فیلم حادثه از زمان قبل از شروع حرکت کامیون به وسیله یکی از زائران قمی ضبط شده که موید حضور فردی در کامیون است.این فرد ادامه میدهد: فرمانده نظامیان حاضر در محل حادثه به بنده گفت که کامیون دنده اتوماتیک بوده و در حالیکه دنده در حالت دنده جلو بوده راننده هندی استارت زده است که از نظر کارشناسی غیر ممکن است زیرا هیچ اتومبیل اتوماتیکی در حالت دنده جلو استارت نمیخورد.

 

 

 

 

 

صئ ..........اطلاعرسانی

* موبایل مهدی ارائه کننده تمامی تلفنهای همراه: 09194350845 * شطرنج جدید طراحی و تولید شرکت آریوبرزن در شیراز استاندارد، مسافرتی، کم حجم، سبک، تاشو، بادوام مناسبسازی شده برای نابینایان، کمبینایان و عموم مردم (09173388297 رضایی)

* لیست کتابهای گویا مرکز نابینایان رودکی (ریحانه): نگاه سوم: به جبر و اختیار: محمد حسن قدردان قراملکی. شرح نقش الفصوص محی الدین ابن العربی: عبدالرضا مظاهری، خورشید باران. مدخلی بر رمزشناسی عرفانی: جلال ستاری، مرکز. صد گفتار: خلاصه آثار شهید مطهری دفتر اول، مرکز تحقیقات دانشگاه امام صادق (ع)، دختران شاهزاده خانم سلطانه: زوایای پنهان زندگی یک شاهزاده خانم عربستان سعودی در مورد عشق، ازدواج و سرنوشت دختران زیبایش در پشت پرده های بسته، جین ساسون، پیکان. اجرای مفاد اسناد رسمی (مطابق با آیین نامه جدید)، بهرام حسنزاده، نگاه بینه. درس و کنکور سیستم عامل: ویژه داوطلبان کارشناسی ارشد کامپیوتر، گسترش علوم پایه، در آسمان، ارسطو، هرمس. حرکات اصلاحی (شناسایی و تجویز تمرینها)، سمت. وابستگی متقابل (هم وابستگی)، لیوسا. جوان و آرامش روان: مشکلات، مشاوره و درمانگری با نگرش اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه.

* با توجه به اینکه چاپ و انتشار روزنامه هزینه بر بوده و از بودجه بیت المال برای تهیه هر نسخه از روزنامه بیش از 4هزار تومان هزینه میشود، تحریریه ایران سپید در نظر دارد از سال جدید 5 درصد از هزینه های چاپ و تولید روزنامه را از مخاطبان دریافت نماید لذا از کسانی که واقعا نیازمند روزنامه نیستند اخلاقأ استدعا داریم  عدد 6 را به سامانه پیامکی ایران سپید ارسال دارند تا نسبت به قطع اشتراک و برقراری اشتراک نیازمندانی که سالهاست در انتظار دریافت روزنامه هستند اقدامات لازم صورت پذیرد.

 

 

 

 

صئ ............مناسبتها

* شمسي:

روز ملی فنآوری هسته ای

روز هنر اسلامي

شهادت هنرمند متعهد و سيد شهيدان اهل قلم«سيد مرتضي آويني» (1372)

آغاز عمليات بزرگ والفجر يك در منطقه فكه به وسیله ارتش و سپاه (1362)

  قطع روابط سیاسی ایران و ایالات متحدهٔ آمریکا (1359)

زادروز دکتر فریدون جنیدی، نویسنده و اسطورهشناس ایرانی (1318)

 

«Iran sepid»

Newspaper for the Blind

Cultural, Social, Political, Economical

License Holder:

Islamic Republic News Agency

Date:9 April 2013

www. Iransepid.blogfa.com

iransepidnews@gmail.com

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگاران  |